PRIBINA CUP 2018 WINNERS

20M
2SEAT
photo Wolfgang Janowitsch & Thomas Leitgeb
Austria
Arcus
1648 pts.
CLUB photo Michal Lešinger
Czech Republic
ASW 19
1380 pts.
15M photo Tomasz Hornik
Poland
Diana 2
1715 pts.
OPEN photo Łukasz Wójcik
Poland
JS 1/18m
1598 pts.

FAI International Pilots Rankings

FAI

PARTNERS & SPONSORS

Nitra

SHMU

DG

swan

aeropro

naviter

SeeYou

ENTRIES

FINAL ENTRIES

OnLine Registration

Online registration is available for all pilots starting from 7th January 2019.
Please follow carefully all online instructions in order to be registered by 28th February 2019 as the latest.
The entry will only be accepted when full entry fee, according to Bulletin no.1, has been credited to the Aeroklub Nitra account.

Number of Entries

The number of entries during Pribina Cup 2019 will be limited to a maximum of 50 gliders in a class and a maximum of 150 gliders in all classes plus winners of the last Pribina Cup competition. In case of more entries than these limits, the organiser reserves the right to reduce the number of entries by using the new selection criteria in folowing priority order:
1. The number of Pribina Cup competitions flown in the past;
2. The pilot's actual IGC Ranking List position as by 28th February 2019.
Winners of the Pribina Cup 2018 are automatically qualified and will be admitted in addition to the above limits, but they must, however, follow the online registration procedures as other pilots. We trust you understand that such criteria must have been introduced in order to deal with the possible over registration in a fair way.

PILOTS ENTRY LIST || TOTAL COMPETITORS FROM DIFFERENT COUNTRIES

TABLE FILTER

Select pilots by SELECTION CRITERIA FOR Pribina Cup 2019: CLUB 15M 20M Multi-Seat OPEN ALL

Select pilots by class (ordered by name): CLUB 15M 20M Multi-Seat OPEN ALL

Select pilots by class (ordered by country): CLUB 15M 20M Multi-Seat OPEN ALL

PILOT FINAL ENTRY LIST

ALL Classes - SELECTION CRITERIA FOR PRIBINA CUP
No. PIC Copilot Country Glider Type Reg. No. Contest No. Class Acceptance Date
1 Werner Danz CHE Antares 18S/T D-KHMA BT Open 2019-01-16
2 Anton Sibanc SVN Ventus 2C/18m NOIDEAYET EM Open 2019-01-09
3 István Réti HUN Ventus 2A D-8520 IR 15m 2019-01-15
4 Michal Lešinger CZE ASW 19 OK-9988 LL Club 2019-01-08
5 Łukasz Wójcik POL JS 1/21m YU-4467 P Open 2019-01-13
6 Patrick Puskeiler ROU Discus 2A D-8084 ALB 15m 2019-01-08
7 Jeppe de Boer Ad Ooijevaar NLD Duo Discus PH-1377 2T 20m Multi-Seat 2019-01-08
8 Miguel Schwan Andreas Hudler AUT Duo Discus D-KPMM MM 20m Multi-Seat 2019-01-16
9 Hans Buhlmann Nils Schlautmann DEU Arcus D-KDES ES 20m Multi-Seat 2019-01-08
10 Martynas Slizys LTU Jantar Std.2 LY-GCG CG Club 2019-01-14
11 Adam Bialy POL SZD-48 Jantar Std. 2(3) TBD TBD Club 2019-01-17
12 Aldo Cernezzi ITA DG 600/15m D-KOBM DU 15m 2019-01-17
13 Pawel Glowacki POL Pegase C101A SP-3899 J7 Club 2019-01-10
14 Roelof Corporaal Dirk Corporaal NLD Duo Discus D-KBKW WO 20m Multi-Seat 2019-01-08
15 Milan Surovčík SVK Pegase C101A OM-7272 EL Club 2019-01-11
16 Tomasz Hornik POL Discus 2a /15m D-2479 II 15m 2019-01-13
17 Johannes Dibbern DEU HPH 304S/18m D-KDIB D3 Open 2019-01-14
18 Philip Goralski Tilo Holighaus DEU Arcus D-XXXX IYB 20m Multi-Seat 2019-01-14
19 Jaume Prats ESP Std. Libelle D-0929 JC Club 2019-01-08
20 Christoph Ackermann CHE Ventus B/15m D-3188 AW 15m 2019-01-10
21 Balazs Endrodi HUN ASW 19 HA-3461 FH Club 2019-01-09
22 Jana Treslova CZE LS 8/15m OKXXXX XY 15m --
23 Jan Kovalčík SVK Pegase C101A OM-0329 OI Club --
24 Zdzislaw Bednarczuk POL JS1-C(TJ) 21 ZS-GBP B52 Open --
25 Laszlo Kapuy HUN Ventus 2cx(m/t) /18m 600kg D-KALK GE Open --
26 Andreas Sandhöfner LUX ASG 29/18m D-KAYP AY Open --
27 Tibor Fratrik SVK A 15 OM-TBA FU 15m --
28 Dana Novakova CZE LS 8/15m XXXX XXX 15m --
29 Piotr Jarysz POL LS-6 SP-3918 BB 15m --
30 Sven Kolb AUT Antares/20m D-KSZF ZF Open --
31 Adam Czeladzki Stanisław Biela POL Duo Discus (T) +W (750kg) D-KSCR POL 20m Multi-Seat --
32 Tapio Tourula Nuutti Kankare FIN DG-1000T 20m OM-8800 NIT 20m Multi-Seat --
33 Marek Biały POL SZD-48 Jantar Std. 2(3) SP-3678 W Club --
34 Braňo Jesenský SVK Ventus 2cxt/18m OM-0770 J Open --
35 Robert Toth HUN Std. Libelle D-0701 PI Club --
36 Martin Jurovic SVK Pegase C101A OM-1725 J2 Club --
37 Rene Schoenmann CHE JS1-C(TJ) 21 XXX XXJ Open --
38 Adam Kapuy HUN LS-4 D-6411 GJ Club --
39 Botond Szabadfi József Tornyai HUN Arcus D-KHAB AB 20m Multi-Seat --
40 Boštjan Pristavec Tomaž Avsenek SVN EB 28 D-KKSS 7 Open --
41 Nik Šalej SVN JS3(TJ) 18m D-KLXD XD Open --
42 Martin Picka CZE ASW-19B OK3722 BU Club --
43 Pascal Brunner CHE Discus 2B HB-3300 PB 15m --
44 Robin Sittmann DEU Discus 2C/18m D-KMBR MA Open --
45 Martin Schwab AUT Discus 2b/2c/2T /15m D-KBDW FUN 15m --
46 Jana Vepřeková CZE LS 8/15m OK-XXXX W8 15m --
47 Simon Briel Enrique Levin DEU Duo Discus X(T) D-KEXL H1 20m Multi-Seat --
48 Felix Hoffmann DEU H-301(b) Libelle D-9323 6X Club --
49 Marek Sawczuk POL ASW 20/15m SP-3838 SB Club --
50 Florian Heilmann DEU Jantar Std.3 D-9609 9 Club --
51 Hana Trešlová CZE LS 8/15m TB TBA 15m --
52 Wojciech Wojtaczka POL LS 8/15m SP-3665 LOT 15m --
53 Christoph Koch AUT Discus CS D-8514 JB Club --
54 Markus Uhlig DEU Jantar Std.3 D-7746 M4 Club --
55 Jernej Lokovšek SVN LAK 17A/18m S5-3111 JL Open --
56 Mark Travner SVN DG 300 with retractable gear TBD CE Club --
57 Gerrit Feige DEU LS-4 D-1844 ILM Club --
58 Ambrus Vancso HUN Ventus bT /15m D-5842 AV 15m --
59 Christoph Kalcher AUT Speed Astir II D-8719 CK Club --
60 Karsten Leucker DEU Discus 2B D-2600 CX 15m --
61 Jan Pavlik CZE LS-8a /15m OK-3370 JW 15m --
62 Viliam Kubovčík SVK Ventus 2cx(m/t) /18m 600kg OM-1117 VV Open --
63 Jan Hertrich DEU LS 8/18m D-KLEO EO Open --
64 Wolfgang Zimmermann AUT Ventus 2b /15m D-8502 GI 15m --
65 Luka Ranđelović SVN DG 300 with retractable gear XXX XX Club --
66 Rien Bastiaanse Reitsma Tjeerd NLD ASH 30 Mi PH-1621 B Open --
67 Radek Krejcirik CZE Ventus 2A OK-0007 AX 15m --
68 Paul Altrichter AUT LS 4 D-0171 AK Club --
69 Ales Fink SVN DG 300 with retractable gear S5-3067 KO Club --
70 Andras Bodzsar Andras Bodzsar HUN Ventus 3(T/M) /18m D-TAMO 482 Open --
71 Juliusz Pieniążek POL Discus 2a /15m D-4215 Y 15m --
72 Edmund Schuller SVK ASW-24(A)+W OM-1210 ZS Club --
73 Tomas Rendla Ludek Kluger CZE Arcus OK-1881 EY 20m Multi-Seat --
74 Adam Kacvinský SVK ASW 19 OM-1730 BA4 Club --
75 Richárd Vajda HUN ASW 20/15m D-8632 BAS Club --
76 Sandi Kavalič SVN DG-100 D-3771 SM Club --
77 Kamil Bojarski POL SZD-48 Jantar Std. 2(3) SP-XXX T5 Club --
78 Jonas Pitschen CHE Discus 2b/2c/2T /15m HB-3274 UB 15m --
79 Ulrich Luta DEU LS 4 OE-5272 ZU Club --
80 Igor Čech SVK Silent 2 OM0803 ZI Club --
81 Miloš Horvát SVK ASW 19 OM-4488 BA6 Club --
82 Mirek Izydorczak POL Centrair C-101A Pegase SP-4004 SP Club --
83 Jan Viskot CZE Discus 2A TBA BA 15m --
84 Jürg Haas CHE JS1-C(TJ) 21 D-KAHZ CH Open --
85 Tobias Pachowsky DEU LS-4 D-0221 IGP Club --
86 Petr Hotový CZE JS1-A/B/C(TJ) 18 YU-4477 IGC Open --
87 Philipp Lauer DEU LS 8/15m D-7488 OLC 15m --
88 Maximilian Ebert DEU LS-1f 31933 255 Club --
89 Aleš Kovač SVN DG 300 with retractable gear S5-3055 C Club --
90 Christoph Kahler DEU Discus 2B D-9560 NW1 15m --
91 Wojciech Kubiak POL SZD 55 SP-3948 W07 Club --
92 Konrad Partyka POL SZD-48 Jantar Std. 2(3) SP-3538 LU Club --
93 Jože Verdev SVN JS 1/18m D-KEDZ DZ Open --
94 Wilhelm Klomp Jannes Stahf DEU Arcus D-KEIN V8 20m Multi-Seat --
95 Gabor Nagy HUN PIK 20B HA-1111 3B Club --
96 Michael Wisbacher DEU LS-8a /15m D-3725 M1 15m --
97 Marcin Bernaszuk POL Jantar Std.3 SP-3269 DW Club --
98 Lukas Schneeberger AUT Discus B D-5101 I 15m --
99 Sebastian Pöchlauer AUT Discus 2A D-9971 KG 15m --
100 Kevin Lippold DEU ASW 20/15m D-7679 FR Club --
101 Alexander Schütz Alexander Schütz DEU Ventus 2cx(m/t) /18m 600kg D-KXAI AI Open --
102 Wiktor Czubski POL LS-8-18 /15m SP-XXXX IDK 15m --

TOTAL COMPETITORS FROM DIFFERENT COUNTRIES

The total number of competitors from different countries in each class is as follows
No. Country Club 15m 20m Multi-Seat Open Total
1 AUSTRIA 3 4 1 1 9
2 CZECH REPUBLIC 2 7 1 1 11
3 FINLAND 1 1
4 GERMANY 8 4 4 4 20
5 HUNGARY 5 2 1 2 10
6 ITALY 1 1
7 LITHUANIA 1 1
8 LUXEMBOURG 1 1
9 NETHERLANDS 2 1 3
10 POLAND 9 5 1 2 17
11 ROMANIA 1 1
12 SLOVAKIA 7 1 2 10
13 SLOVENIA 5 5 10
14 SPAIN 1 1
15 SWITZERLAND 3 3 6
Total 41 28 11 22 102
[TOP]